Lukka i jej atrakcje. Skarby Toskanii

Jest jednym z najpiękniejszych miast, którymi przyciąga turystów Północna Toskania. Lukka to ciekawy kierunek turystycznych wypraw, a wycieczki po jej terenie są szansą na ujrzenie pięknych zabytków. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Główne atrakcje miasta Lukka

Jednym z najważniejszych punktów na planie miasta jest Piazza San Michele. To najpiękniejszy plac miejski, a jednocześnie miejsce o ogromnej wartości historycznej. Zajmuje on tereny dawnego forum rzymskiego, a jego ozdobą są ciekawe i wyjątkowo cenne budowle.

Piazza San Michele
Kościół św. Michała

Za tą najważniejszą uchodzi kościół św. Michała z II połowy XI stulecia. Obiekt ten przyciąga uwagę przede wszystkim wspaniałymi kolumnami, które zachwycają pięknymi dekoracjami. Jest to jednocześnie jedna z najciekawszych budowli romańskich, jaką może się pochwalić Toskania.

Inną atrakcją miasta jest dom rodzinny Pucciniego, znanego jako twórca takich oper, jak „Toska” oraz „Cyganeria”. Na uwagę zasługuje też w tym mieście San Romano – średniowieczny kościół, który dzięki starannej renowacji prezentuje się coraz piękniej.

Kościoły, czyli zabytki sakralne

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym miasta jest jednak Duomo di San Martino. Ta piękna katedra, wznoszona od połowy XI wieku, może oczarować zarówno swą fasadą, jak i wspaniałym wnętrzem. Jej arkadowa fasada przyciąga uwagę m. in. płaskorzeźbami, które powstały w XIII wieku.

W kościelnym wnętrzu z kolei wyróżnia się grobowiec Carreto z początków XV wieku, będący jednym z najciekawszych przykładów włoskiej rzeźby. Dla miłośników sztuki wielką atrakcją jest też możliwość zwiedzenia muzeum katedralnego, w którego wnętrzu prezentowane są wspaniałe obrazy oraz ciekawe rzeźby.

Lukka - restauracje
Lukka, Toskania

Wspaniałymi zbiorami przyciąga również Muzeum Narodowe, urządzone w pięknym pałacu z połowy XV stulecia. Prezentowane tu rzeźby, tkaniny oraz obrazy mają ogromną wartość, równie cenne są tutejsze zabytki z czasów etruskich oraz rzymskich.

Ciekawymi zbiorami może się tez pochwalić Palazzo Mansi, w którego wnętrzu czeka na zwiedzających wspaniała kolekcja arrasów, dywanów oraz tkanin. Zbiory tej placówki muzealne wzbogacone są przez historyczne meble, które zadziwiają misternym wykonaniem oraz ogromną wartością artystyczną.

Mury obronne

Lukka może też zachwycić turystów wspaniałymi murami obronnymi z XVI-XVII stulecia. Te ciekawe fortyfikacje są najlepszym dowodem na to, jak ważną rolę odgrywała Lukka w przeszłości. Spacer w ich pobliżu może stać się wielką atrakcją dla każdego miłośnika historii, choć i amatorzy pięknych widoków nie będą rozczarowani taką wyprawą.

Ulica w Toskanii, Lukka
Uliczka w Lucce

Miłośnicy miejskiej zieleni również znajdą w tym mieście coś ciekawego dla siebie. Dla nich ciekawym celem wycieczki będzie Palazzo Pfanner – ciekawy pałac z połowy XVII wieku, wokół którego w XVIII stuleciu założono reprezentacyjne ogrody.

Czy warto zwiedzić Lukkę?

Toskania to raj dla każdego turysty, któremu marzą się wycieczki po historycznych miastach pełnych zabytków. Lukka jest jednym z tych, na teren którego z pewnością warto zajrzeć. Jej atrakcje mogą zachwycić każdego, a pobyt w tym mieście każdemu może sprawić wiele radości.

Mało? Sprawdź, jak wygląda Florencja!

donadmin