Florencja i jej atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Toskanii?

Malownicza Toskania to jedna z najpiękniejszych włoskich krain. Na jej terenie nie brak pięknych miast, które są ważnymi celami niemal każdej wycieczki po państwie włoskim. W gronie tych, które cieszą się wyjątkowo dużą popularnością, oczywiście znajduje się Florencja. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Muzea i galerie

W mieście kojarzonym przede wszystkim ze wspaniałą sztuką i skarbami włoskiej architektury nie brak atrakcji. Czekają tu wspaniałe budowle oraz pełne ciekawych zbiorów muzea oraz galerie. W gronie tych najciekawszych znalazła się Galleria dell’Accademia, w której wnętrzu można zobaczyć m. in. najsłynniejsze dzieło Michała Anioła – posąg „Dawida”.

Kolekcją wspaniałych rzeźb może się również pochwalić Muzeum Narodowe, którego siedzibą stał się Palazzo del Bargello – jedna z najciekawszych budowli świeckich na terenie miasta. Tutejsza kolekcja renesansowych rzeźb jest jedną z najwspanialszych na świecie, a wśród prezentowanych tu dzieł sztuki znalazły się m. in. dzieła tak ważnego dla Florencji artysty, jakim był Michał Anioł.

Galeria Uffizi to kolejne miejsce, które przyciąga miłośników sztuki. Tu można ujrzeć najsłynniejsze przykłady malarstwa włoskiego renesansu, które zajmują około 40 sal. W sumie muzeum może się pochwalić kolekcją składającą się z około 2 tysięcy bezcennych dzieł sztuki.

Zabytki sztuki sakralnej

Florencja jest też miastem znanym ze wspaniałych zabytków sztuki sakralnej. W tym gronie wyróżnia się Kaplica Medyceuszy, będąca jedną z głównych atrakcji całej Toskanii.

Wycieczki chętnie zaglądają też do kościoła Santa Maria Novella, którego budowę rozpoczęto w połowie XIII stulecia. Fasada tej świątyni sama w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki, zachwyt wzbudzają też znajdujące się w jej wnętrzu malowidła ścienne.

Zachwyca też miejscowa katedra, której kopuła uznawana jest za jedno z najwspanialszych dzieł średniowiecznej architektury. W nieco surowym wnętrzu ujrzeć można wiele wspaniałych obrazów, w gronie których wyróżnia się dzieło „Dante i trzy królestwa”.

Pobliskie Baptysterium, uznawane za najstarszą budowlę na terenie miasta, jest kolejnym obiektem godnym zwiedzenia. Piękne freski, wspaniałe drzwi z brązu oraz marmurowe zdobienia elewacji sprawiają, że ten obiekt prezentuje się niezwykle pięknie. Wspaniałe freski i grobowce można też ujrzeć w tak pięknej świątyni, jaką jest kościół Santa Croce.

Czy warto zwiedzić Florencję?

Toskania to atrakcyjny kierunek wycieczki dla każdego miłośnika sztuki. Florencja, jako miasto artystów, zasługuje tu na szczególne wyróżnienie. W tym pięknym ośrodku miejskim każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki którym podróż po Toskanii stanie się prawdziwą przyjemnością.

donadmin